czwartek, 13 czerwca, 2024
metamorfozaoświetleniewnętrza

Sznurkowe lampki

W bardzo prosty sposób można odmienić stary abażur kolorowymi sznurkami lub bawełną T-shirt. O tym też będzie dzisiejszy wpis. Sprawa się nieco komplikuje, jeśli po zdjęciu pokrycia nasz abażur to nie cała konstrukcja, a oddzielne kółka. Tyczy się to większości obecnie produkowanych abażurów. Zanim jednak wyrzucicie swoje „prawie abażury”, pokażę jak możecie poradzić sobie z taką niespodzianką ;).Metamorfoza lampki

Mamy przynajmniej dwa sposoby połączenia kółek w abażur. Pierwszy przy użyciu drutów i bawełnianego sznurka 5mm, gdzie stelaż jest niewidoczny.Materiały:

  • gruby drut ( Użyłam drutów ze starej suszarki na pranie. Z drucianych wieszaków również będzie ok. )
  • bawełniany sznurek 5mm z rdzeniem
  • kombinerki / szczypce jubilerskie / obcęgi
  • nożyczki
  • igła, nici

Przycinamy trzy, równej długości druty ( u mnie 15cm + po około 1,5 cm ).W sznurek długości 15cm wkręcamy drut.
Owijamy górne kółko sznurkiem i dopiero wtedy łączymy abażur drutami przez zagięcie. Sznurek 5mm spokojnie pomieści podwinięcie drutu, a łączenia będą niewidoczne. Po połączeniu owijamy dolne koło sznurkiem, a na koniec cały abażur. Na owinięcie dolnego koła i całego abażuru, zużyłam około 24 m sznurka. Motek 50 metrów spokojnie wystarczy na całość i jeszcze zostanie na jakąś dekorację. Łączenia sznurków ( tam gdzie rdzeniem jest drut ) oraz końce, podszywamy nitką.

Do wykonania tej lampki użyłam bawełnianego sznurka od Bobbiny w kolorze fuksja. W połączeniu z prostą, białą podstawą od Markslojd prezentuje się tak :).Druga opcja to połączenie cieńszego drutu, który nie wymaga tyle siły do wygięcia oraz bawełny T-shirt.Materiały:

  • drut stalowy 1,5 mm ( kupiłam w Castorama 30m / niecałe 17zł )
  • bawełna T-shirt
  • kombinerki / szczypce jubilerskie / obcęgi
  • nożyczki
  • farba w spreju

Przycinamy 6 drutów jednej długości ( u mnie 15cm + po około 1,5 cm zapasu ). Po dwa druty owijamy na dolnym kole i oba skręcamy ze sobą, żeby konstrukcja była sztywniejsza.Tak połączoną konstrukcję malujemy farbą w spreju.A po wyschnięciu stelaża można zawiązywać sznurki, kokardki, bawełniane sznurki. Z zapasem, bo na koniec przytniemy według uznania.

Pierwszą, której stelaż pomalowany jest w kolorze miedzianym, ozdobiłam bawełną T-shirt w kolorze butelkowa zieleń.Druga z białym stelażem i bawełną T-shirt w kolorze białym. Dodałam też kokardki i kilka sznurków 3mm w kolorze naturalnym. Przy obu lampach miedziane podstawy od Markslojd.
Te lampy robiłam na warsztaty w Krakowie. Nie powiem, że było łatwo, a uczestnicy pewnie wrócili z odciskami na palcach od gięcia drutów ;). Za to jaki efekt. Tutaj relacja z warsztatów MDO. Sami możecie ocenić jak nam poszło :). Na pewno metamorfozy lamp cieszyły się największym zainteresowaniem i pewnie to zasługa sponsorów Markslojd – producenta lamp w stylu skandynawskim i Bobbiny – producenta  sznurków, również tych do makram i bawełny T-shirt. W takim zespole przyjemnie się pracowało :).
Uratowałam Wasz „prawie abażur” ?

Naturalnie jeśli macie stelaż w całości sprawa jest o wiele łatwiejsza. Ewentualnie w serwisach sprzedażowych bez problemu kupicie konstrukcję abażuru za 10-20zł. Powodzenia !!!

Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *