czwartek, 13 czerwca, 2024
DIYszyjemy

Zestaw podróżny

Powoli kończy się era foliówek, a wraz z nimi mój niezbyt chlubny zwyczaj pakowania kosmetyków do walizki, w reklamówkach. Na plaży również świetnie się sprawdzały. Co nie znaczy, że nie mam tradycyjnej kosmetyczki. Za to mokry kostium kąpielowy, gąbka, szczoteczka do zębów… każde zorganizowane w osobnej foliówce. I pewnie nie jestem jedyna ;).

Pomijając aspekt ekologiczny, to walory estetyczne pakowania w jednorazówki były powiedzmy słabe. Mam więc nadzieję, że ten mój nowy zestaw uszyty z ceraty, pomoże zorganizować również Wasze walizki i torby plażowe :).MATERIAŁY:

 • cerata – kupiłam w Pepco ( 90×130 cm / 4,99 zł )
 • zamki błyskawiczne
 • sznurek
 • stopery
 • resztka tkaniny
 • nożyczki, metr, maszyna do szycia, żelazko, agrafka

Cerata z Pepco jest dość cienka i wszystkie szwy szyłam ściegiem dłuższym niż zwykle, czyli 3 żeby nie dziurawić jej zbyt gęsto. Odpada też spinanie warstw szpilkami. Tunele pod sznurki i obszycia zamków z bawełny, która na pewno da większą trwałość woreczkom.


 


Najważniejsze, to ustalenie co zwykle pakujemy w woreczki ? Przygotowałam dla siebie cztery i na ich bazie możecie dopasować wielkością do własnych potrzeb.


1. Worek na kosmetyki

 


 • wycięłam dwa prostokąty z ceraty o wymiarach 28×31 cm
 • pasek białej bawełny szerokości 8 cm i długości 60 cm


Z opakowania po ceracie wycięłam koło, które będzie mini wizjerem w głąb kosmetyczki :). Jedna warstwa jest bez napisów i z tej wycięłam koło.Najpierw przyszyłam foliowe koło do ceraty, a potem ostrożnie ( małymi nożyczkami ) wycięłam wizjer w ceracie. Z odstępem około 0,5 cm od szwu.Pasek bawełny zaprasowałam do wewnątrz i jeszcze raz na pół, żeby powstała gotowa lamówka/tunel pod sznurek.Zszyłam oba prostokąty ceraty, złożone prawą strona do prawej. Kolejno doszyłam tunel.Pozostało wciągnięcie sznurka w tunel, przy pomocy agrafki, dodanie podwójnego stopera i pierwsza kosmetyczka gotowa :).2. Mała kosmetyczka


 • wycięłam z ceraty dwa kwadraty 20×20 cm
 • zamek długości 20 cm.
 • pasek bawełny szerokości zamka
 • fragment na tasiemkę, którą wszyję z boku kosmetyczki

Materiał na tasiemkę zaprasowałam jak wcześniej lamówkę i zszyłam. Oba końce zamka obszyłam bawełną i rozprasowałam.

Kwadraty doszyłam do zamka ( prawą stroną do prawej ).
Na koniec zszyłam w całość dołączając bawełnianą tasiemkę. 3. Etui na pastę i szczoteczkę do zębów


 • wycięłam z ceraty prostokąt 25,5×16 cm ( wstępnie zakładałam inną formę kosmetyczki, stąd na zdjęciu dłuższy pasek )
 • zamek 20 cm
 • pasek białej bawełny, szerokości zamka i długości około 28 cm
 • pasek bawełny na tasiemkę

Zamek obszyłam jak przy kosmetyczce, z tym, że z jednej strony przedłużyłam zamek bawełnianą tkaniną.Prawą stroną do prawej przyszyłam oba dłuższe boki ceraty do zamka.Krótsze boki zszyłam z jednej strony tak, aby zamek wypadł pośrodku ( w tym miejscu wszyłam również tasiemkę ), a z drugiej strony złożony na pół ( z zamkiem z boku).Po obróceniu wygonie mieści się szczoteczka i tubka pasty. Może to być również piórnik, etui na pędzelki… Co tam w podróż zabieracie :).Na koniec element bez którego chyba nikt już się nie rusza z domu ;).

4. Etui na telefon

…lub okulary. Swoje zwykle mam na nosie, a telefon w torebce, niemniej uszyłam je z myślą o plaży, morzu, piasku… Tym, czego żaden telefon nie lubi ;).Wycięłam dwa prostokąty z zapasem po około 2 cm z obu stron i około 3 cm na wysokość telefonu. Do tego pasek bawełny pod sznurek szerokości 7 cm i długości ( 2 razy szerokość etui plus zapas na podwinięcie ).  Dalej postępowałam identycznie jak przy pierwszym, dużym worku. 


No i mamy to :). Sporo mi tej ceraty jeszcze zostało, więc pewnie jeszcze jakieś etui powstanie.

Na pewno nie są one super szczelne i do basenu z telefonem w etui wskakiwać nie radzę ;). Powiedzmy, że są wodo… oporne, a spakowane w ceratowy zestaw kosmetyki, nie pobrudzą ubrań w walizce. Tyle praktycznego zastosowania. Dla mnie istotne jest, że wyglądają o niebo lepiej niż foliówki :).Przyjemnego szycia własnych zestawów i pochwalcie się efektami :).

Kasia


P.S. Jeśli macie ochotę uszyć ze mną duży worek na kosmetyki, to zapraszam na moje warsztaty LIVE na Facebook. Przygotujcie materiały i spotykamy się w sobotę 12.05 o godzinie 14.00 :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *