Etui na telefon

Sezon prezentowy w pełni, więc przybiegam do Was z prostą instrukcją, jak uszyć etui na telefon. Chwaliłam się ostatnio na Facebook uszytymi workami z jeansu. Podobały się i jest mi ogromnie miło, niemniej jeszcze bardziej mnie cieszy, kiedy sami próbujecie swoich sił. Tyle, że nie każdy z Was jest mistrzem krawiectwa, a najczęściej zaczynacie przygodę z maszyną. Niby to wiedziałam, ale dotarło dopiero po komentarzach na Facebook.

Biję się w pierś, po tym jak Aleksandra na podstawie mojej instrukcji próbowała uszyć worek i nie wyszło idealnie. Po kiego grzyba taka instrukcja, skoro nie pomaga. Owszem, może posłużyć jako inspiracja ale nie o to mi chodziło. Myślę, że wiem czego tam zabrakło i mam nadzieję dzisiaj zanudzić biegle władających maszyną ;).

Zresztą co ja tam Was będę zapewniać. Instrukcja jest :). A czy czytelna, to oceniajcie w komentarzach.


Jeansowe etui krok po kroku


Generalnie dążymy do tego, co powyżej lub lepiej :).

Potrzebujemy:

  • tkanina ( u mnie jeans)
  • tkanina na podszewkę ( najłatwiej będzie z bawełną pościelową )
  • koronka lub inne ozdoby według uznania
  • sznurek, guzik
  • nożyczki, szpilki, igła i nić
  • żelazko
  • kartonik do przygotowania szablonu
  • maszyna do szycia


 Zasada jest jedna i może to być za równo etui na telefon, jak i tablet. Żeby przygotować szablon, trzeba dokładnie zmierzyć telefon/tablet. Mój telefon miał: 7,2 cm ( szerokość ), 13,9cm ( wysokość ) i 1,2cm ( grubość ).

Wycięłam z kartonu szablon o wymiarach:

7,2cm + 2,4cm ( 2x grubość telefonu ) + 1.5cm = 11,1cm

13,9cm + 2,4cm ( 2x grubość telefonu ) + 1.5cm = 17,8cm

Na podstawie szablonu wycinamy 2 prostokąty z jeansu i 2 z materiału na podszewkę. Wszystko wyprasowane, żeby nie było niespodzianek ;).Te wymiary są przygotowane pod szycie równo ze skrajem stopki.Koronkę przycinamy na szerokość prostokąta, przypinamy szpilkami i przyszywamy.W zależności od wielkości guzika przypinamy sznurek, który będzie zapięciem naszego etui ( mój miał około 14cm długości ).Podszewkę przypinamy do jeansu, prawą stroną do prawej i przeszywamy.Rozprasowujemy szwy.Spinamy ze sobą oba paski. Prawą stroną do prawej.Spinając, zwróćcie uwagę, żeby obie warstwy były idealnie dopasowane.Zszywamy całość, zostawiając niezszyty bok podszewki. Po zszyciu przycinamy rogi jeansu pod kątem, żeby ładnie się układały po przewróceniu.

Zawsze ale to zawsze, jeżeli szyjecie poduszkę, etui, czy cokolwiek innego i rogi mają wyglądać dobrze po obróceniu, to muszą być przycięte jak na zdjęciu ! Inaczej zrobi się nam taki brzydki gniotek ;).Przewracamy na prawą stronę.Niezszyty bok podszewki podwijamy ( około 0,5cm ), spinamy szpilkami i zszywamy na kraju.
Podszewkę wsuwamy w jeans, doszywamy guzik i gotowe :).


Mam nadzieję, że było prosto i obrazowo.

Żebyśmy mieli jasność. Bez Was, bez pytań które mi zadajecie, bez krytyki i sugestii, mogłabym sobie żyć w swoim świecie, powtarzając “to proste”. Dziękuję i piszcie do woli, żeby dla Was także było banalnie.

To jeszcze na koniec, wariacje na temat etui :).