czwartek, 12 września, 2024
dekoracjeDIY

Dekoracje z dyni

W tym roku nie brakuje mi pomysłów na dekoracyjne zastosowanie dyń.  Sama siebie tym zaskakuję, bo aura powinna raczej deprymować. Nie należę do miłośników jesieni, pluchy, ciemności o godzinie piętnastej i koloru pomarańczowego ;). Pewnie dlatego przychodzą mi do głowy pomysły mniej oczywiste jak na tą porę roku przystało. Ostatnio czytałam na temat psychologii barw i podobno to, jakie kolory lubimy odzwierciedla nas samych. Oczywiście kolory mają również wpływ na nasze samopoczucie. Moje dzisiejsze jest lazurowo-lawendowe z czarnym dodatkiem :).



Malowane dynie

Materiały:

  • dynie
  • farby akrylowe lub kredowe – tablicówka
  • złotol
  • pędzle

Do kompozycji kwiatowej w dyni potrzebujemy jeszcze:

  • gąbka florystyczna
  • folia spożywcza lub woreczek foliowy
  • kwiaty / susz

W pierwszej dyni ( hokkaido ) wycięłam kapelusz, wydrążyłam miąższ.



Dynie można malować farbami akrylowymi lub kredowymi. Przy czym, jeśli dekoracja ma stać na zewnątrz, to lepiej wybrać akrylowe. A jeśli jednak kredowa, to trzeba zabezpieczyć ją warstwą lakieru. Możecie też wykorzystać resztki zbędnych farb.

Pierwszą dynię pod kompozycję kwiatową pomalowałam dwiema warstwami farby kredowej w kolorze lazur, a ogonek „Złotolem”. O złotolu pisałam przy okazji wpisu „dynie w złocie”. Nadaje powierzchniom iście złotą powłoką. W osiedlowym sklepie budowlanym kosztował 14zł.

Druga dynię (olbrzymią ) pomalowałam farbą tablicową. Ogonek również na złoto.



I w tym momencie przerwa na wyjazd do Warszawy. Z pomalowanymi dyniami pojechałam opowiadać w Czwórka – Polskie Radio o dekoracjach z dyń. Tutaj nagranie z naszych robótek.



Pewnie myślicie, że jeśli telewizja kłamie, to i radio również ;). Błąd !!! Nie wiem jak telewizja ale w radio podczas programu faktycznie malowaliśmy dynie. Oto dowód.



Jedno na pewno nie jest plotką. Niektórym gwiazdom sodówka uderza w dynię ;). Moje pomalowane gwiazdy zostały w studio i dumnie dekorują studio radiowe. Mnie zaś zostało kupić i pomalować kolejne, z mniejszymi aspiracjami ;).

Gąbkę florystyczną przycięłam tak, żeby mieściła się w dyni. Do suchych kompozycji jest specjalna gąbka sucha ( w kolorze szarym ). „Mokrą” wkładamy do dużego naczynia z wodą i dajemy jej czas na nasiąknięcie wodą. Nie dociskamy, tylko czekamy aż sama będzie na tyle wypełniona wodą, że zatonie.



Wnętrze dyni wyłożyłam folią spożywczą i włożyłam mokra gąbkę.



Mokra gąbka jest miękka i łatwo układać w niej rośliny. Natomiast nie należy jej gnieść, dociskać. Układamy przycięte kwiaty ( końce przycinamy pod katem 45 stopni ). Zaczynamy od środka ku bokom. Jeśli wsadzimy łodygę i chcemy zmienić zdanie, to już nie wtykamy w to samo miejsce. Zostawiamy puste i układamy kwiaty obok.

Jeśli temperatura otoczenia jest wysoka, co kilka dni trzeba nawodnić gąbkę, co przedłuży żywotność kwiatów. I ważne – raz użyta gąbka nie nadaję się do powtórnego użycia.



Moje chryzantemy, które są bardzo wytrzymałe i pięknie pachną, to kwintesencja niejesiennej dekoracji. Idealna, zaklinająca rzeczywistość za oknem :).




Druga dynia, malowaną tablicówką, sama w sobie wygląda. Choć z ogonkiem byłoby o wiele lepiej.



Żeby nie było, że potwornych dyń u mnie brak, to markerem kredowym można ją „straszyć” do woli :). Obędzie się bez wycinania, skaleczeń i zdanie można zmienić, rysując inny wzór.






I w tym momencie obiecuję, że z dyniami koniec do następnego roku. Moja rodzina więcej potraw z dyni nie zniesie ;). Jeśli Wam mało, to tutaj malowane dynie w złocie, a tu świeczki w dyniach. Basta !!! Bo jeszcze mi wpadnie jakiś abstrakcyjny pomysł i w dyni będę mieszkać ;).

Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *