środa, 12 czerwca, 2024
dekoracjeDIYdrugie życie rzeczy

Owocarka

Kiedy mój syn zobaczył owocarkę w trakcie powstawania, spytał z niesmakiem w głosie „Co to jest ? To chyba u nas nie zostaje ?” Człowiek małej wiary ;). Ja tam od razu widziałam potencjał w sitku, które po pierwszym myciu wyciągnęłam ze zmywarki zardzewiałe. Już nie do smażenia frytek, ale na przykład jako kwietnik lub kosz na owoce. I gdy całość była już gotowa, a ja cieszyłam się efektem pracy, pokazałam na Facebook to zdjęcie z pytaniem: Co byście zrobili z takiego zestawu ?Nie chodziło o odgadniecie co ja z tego zrobiłam oraz nie było jedynie słusznej odpowiedzi. Byłam ciekawa co Wy widzicie. To, co wymieniliście potrafiłam sobie jakoś wyobrazić. No może za wyjątkiem „klatki dla ptaszka na słupku” ;). Widać kiepsko z moją wyobraźnią, bo dzwoniła do mnie przyjaciółka, która też chciała uwięzić ptaszka w sitku ;). Biedny ptaszek… Musimy tą zgadywankę kiedyś powtórzyć :).Zanim jednak złożyłam elementy w całość, było samo sitko. Szukałam inspiracji w sieci jak może wyglądać kosz na owoce. Nie cierpię kopiować, nigdy tego nie robię, ale na widok tej owocarki zwariowałam :). Pochodzi ze sklepu Aleja Kwiatowa.Owocarka z sitka

MATERIAŁY:

  • sitko ( około 3 zł )
  • drewniany stojak na ręczniki papierowe ( kupiłam w sklepie „Wszystko po 3-4zł” – za 3zł )
  • drewniany ptaszek ( miałam kilka, które syn przywiózł ze szkolnej wycieczki – w internecie znalazłam tutaj  – 6zł ). W tym sklepie również inne rękodzielnicze wyroby z drewna, więc jeśli nie ptaszek, to może konik ;).
  • wkręt z obustronnym gwintem ( w sklepie metalowym – 0,50 zł )
  • pokrywka z puszki po warzywach
  • klej do drewna
  • farba w spreju ( 17zł )
  • wiertarka, papier ścierny, kombinerki, brzeszczot

Sitko oczyściłam i usunęłam uchwyty.Na stojaku zaznaczyłam miejsce cięcia.Przetarłam papierem ściernym cały stojak, wyrównałam miejsce cięcia i nawierciłam dziurki pod śrubę.Przy pomocy kombinerek wkręciłam śrubę do połowy.

Wtedy jeszcze nie wpadłam na to, że po otwarciu puszki po warzywach zostaje okrągła pokrywka, sztywna, którą wystarczy przebić gwoździem i nałożyć pod sitko jako podkładkę. Swoją podkładkę wycięłam z miękkiej puszki po napojach, ale muszę to poprawić, przy okazji gotowania zupy groszkowej ;).Mój ptaszek był już kilkakrotnie malowany. Jego również przetarłam papierem ściernym i przycięłam „nóżki”.  Gwoździkiem zrobiłam dziurki w stojaku i przykleiłam ptaszka klejem do drewna.
W takiej wersji owocarkę zobaczył mój syn. Teraz już chyba nikogo nie dziwi jego reakcja ;).Ostatni etap, to malowanie farbą akrylową w spreju. Cienkimi warstwami, żeby nie było zlewek.Czy tak sobie wyobrażaliście połączenie sitka, stojaka i ptaszka ?U mnie owocarka, niemniej może to być także stojak na biżuterię.
Nadal bardzo podoba mi się pierwowzór i nawet jeśli nie doścignęłam, to przynajmniej sitko znalazło zastosowanie, a ja nie uwięziłam ptaszka :p. Gdybym kupiła wszystkie niezbędne elementy, pomijając narzędzia jak wiertarka, owocarka kosztowałabym nie więcej niż 30zł. Została mi połowa farby, więc wychodzi jeszcze mniej.

Owocarka oczywiście zostaje :).Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *