poniedziałek, 15 lipca, 2024
DIYpomysł naszyjemy

Ozdabiamy rękawiczki

Pierwszy śnieg mamy już za sobą i najwyższa pora pomyśleć o zimowej galanterii. Przybiegam więc dzisiaj z inspiracjami, jak odmienić najzwyklejsze rękawiczki. Jeżeli tak jak ja lubicie mieć coś oryginalnego, a do tego samodzielnie ozdobionego, to ten wpis jest dla Was.Rękawiczki DIY

Wszystkie kupiłam w Pepco i nie dlatego, że tam się ubieram ale zdecydowanie sieć ta jest bardziej dla Was dostępna, niż mój osiedlowy sklepik ;). Cel – dział dziecięcy ( na moje damskie rączki z krótkimi paluszkami, dziecięce pasują idealnie ). Każda para w rozmiarze 54, ceny od 1.99 do 4.99zł.


1. Pudrowy romantyzm


Potrzebujemy:

 • mulina / kordonek
 • szydełko
 • igła, nożyczki, szpilki


Chciałam, żeby były troszkę staromodne i dłuższe, więc rozprułam ściągacz.Podwinęłam około 0,5 cm i spięłam szpilkami. Obszywałam ściegiem zadziergiwanym.

Wiem, że brzmi dziwacznie ale to jeden z najprostszych ściegów do wykańczania brzegów. Wpiszcie w internecie „ścieg zadziergiwany”, a od razu będzie jasne o co chodzi.Igłę zamieniłam na szydełko i wyrabiałam trzy oczka łańcuszka, co drugie oczko obszycia.Kolejno w powstałe dziurki, trzy słupki i wykończenie ściągacza gotowe.To moja, prosta propozycja ale możecie je obszywać dowolnie. Jedynie istotnym jest aby wykończenie nie ograniczało elastyczności ściągacza.

Jeszcze serduszka. W internecie znajdziecie masę gotowych schematów na wydzierganie serduszek. Swoje wyrabiałam na wyczucie: prostokąt z 5 oczek i prostopadły kwadrat, całość obrobiłam półsłupkami ( większe serce na 7 oczkach ).

Serca przyszyłam „na okrętkę”  i pierwsze rękawiczki gotowe :).

2. Mr. Pompon


Od razu widać, że trudno nie będzie, a potrzebujemy:

 • włóczka
 • igła, nożyczki


Oczka przyszywałam na dłoni, z dwóch powodów. Po pierwsze jest łatwiej i nie zszyjemy obu warstw, a po drugie Mr. Pompon miał mieć w miarę równy wzrok, po założeniu rękawiczek.Żeby zrobić pompony owinęłam włóczkę na dwóch palcach, związałam w pół, przycięłam/wyrównałam i przyszyłam.
Młodszymi braćmi Mr. Pompona, są granatowe bałwanki, które zrobiłam dla syna przyjaciółki. Oczka analogicznie, a własnoręcznie zrobiony pompon zastąpiłam gotowymi pomponikami.3. Flamenco


Potrzebujemy:

 • koraliki
 • mulina
 • igła, nitka, nożyczki

Koraliki przyszywałam na założonej rękawiczce ( jedną nitką ), żeby nitki nie ciągnęły tkaniny po założeniu . Do tego dwa pompony z kordonka.

4. Odrobina blichtru


Potrzebujemy:

 • resztki tkanin
 • flizelina z klejem
 • kamyczki do przyszycia
 • igła, nici, szpilki, nożyczki

Nad tymi rękawiczkami zastanawiałam się najdłużej. Nie dlatego, że trudno je ozdobić ale decyzje „jak” powstawały w bólach ;). Ostatecznie rozprułam ściągacz, jak przy różowych i obszyłam na maszynie elastyczna bawełną.Złotą tkaninę usztywniłam podklejając flizeliną, obszyłam zygzakiem na maszynie i ręcznie doszyłam kamyczki.Serca przypięłam szpilkami na założonych rękawiczkach, ponieważ rękawiczki są elastyczne, a serca już nie.  Po przyszyciu wyglądają jakby był ich nadmiar, ale po założeniu rękawiczek dopasowują się idealnie.

5. Stworki


Potrzebujemy:

 • guziki
 • filc
 • mulina/kordonek/nici
 • nożyczki, igła

Na początek przycięłam palce, a żeby się nie pruły, przypaliłam ranty nad płomieniem świeczki. Te rękawiczki są sztuczne i zawierają poliester ( jak większość ) więc świeczka wystarczy. Tylko z wyczuciem, żeby z tych rękawiczek coś zostało ;). Jeśli macie wełniane, możecie obszyć paluszki.Z filcu wycięłam ząbki i przyszyłam ściegiem fastrygowym, plus oczka z guzików, by po kilkunastu minutach mieć wesołe rękawiczki :).
To tylko ułamek tego, co sami możecie stworzyć. I moja ulubiona sentencja:

„Ogranicza Was tylko wyobraźnia”.

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do ozdobienia swoich rękawiczek, we własnym, indywidualnym stylu :). Twórzcie, chwalcie się i komentujcie.


6 komentarzy do “Ozdabiamy rękawiczki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *