sobota, 25 maja, 2024
balkonmeblemetamorfozawnętrza

Stolik Ikea na balkonie

Ostatnim etapem moich balkonowych prac będzie stolik. Osobiście lubię spersonalizowane rzeczy. Jednocześnie doceniam wiele rozwiązań Ikea. Stolik Lack zna chyba każdy. Nie wiem jakim cudem kupiłam taki zielono zielony mebelek ;). Tłumaczy mnie wyłącznie, że to lata temu było. Dziecko zdążyło go okleić wszystkimi możliwymi naklejkami … Tragedia.

Wyrzucić ? Trafi na balkon. Jak nie wytrzyma, to pójdzie w kosz. Mimo, że opisuję go jako ostatni etap, sam stolik zmodyfikowałam jako pierwszy, rok temu. Przetrwał zimę i nadal daje radę :).

Muszę podkreślić, że nie nazywam tej dekoracji mozaiką. Artyści , którzy tworzą piękne mozaiki na stołach muszą mieć nie lada cierpliwość i zdolności … Po wykonaniu tego stolika, a wcześniej doniczki, zdobyli mój ogromny szacunek i uznanie. Tak więc ta instrukcja skierowana jest do amatorów, którzy dzieła sztuki użytkowej nie oczekują ;) jedynie najzwyklejszy, balkonowy stolik :).

Potrzebujesz:

  • stolik
  • resztki płytek
  • elastyczny klej do płytek
  • fuga
  • gąbeczka
  • maszynka do cięcia płytek
  • szpachelka
  • farba
  • wałek i kuweta
  • taśma malarska

Co tu dużo mówić. Stolik jest, tylko jakby wyjątkowo passe ;). Po oczyszczeniu z naklejek wcale nie stał się ładniejszy.


stolik_mozaika_13


Zaczynamy od porysowania gładkiego blatu szpachelką. Resztki płytek przycinamy w odpowiednie kształty.

O ile na początku pracy miałam zapał, o tyle po przycięciu setnego kwadracika entuzjazm opadł. Musiały jakoś do siebie pasować i w miarę sprawnie trzeba je przykleić. Żmudna robota ;).


 


stolik_mozaika_11


stolik_mozaika_12


Mieszamy z wodą klej do płytek, nakładamy na blat ( najlepiej fragmentami, żeby klej nie zdążył wyschnąć ) i układamy mozaikę. Kiedyś próbowałam na doniczce ceramicznej przyklejać poszczególne kafelki klejem montażowym i przyznam, że od lat ani jedna nie odpadła. Nie mam pojęcia, która z opcji lepsza. Stolik stoi rok i też jest ok.

Na koniec szczeliny wypełniamy fugą i blat stolika gotowy.

Jeśli to Wasz pierwszy raz z fugą, zajrzyjcie tutaj – podstawowe informacje przy okazji uzupełniania progu. Przydadzą się, zanim fuga zastygnie i cała praca pójdzie na marne ;).


stolik_mozaika_10


Zanim przystąpimy do malowania / poruszania stołem, dajmy solidnie zastygnąć klejowi i fudze. Minimum dwa dni.

Mój stolik z założenia miał mieć nogi w dwóch kolorach. Odmierzamy odległość, gdzie pierwszy kolor ma się kończyć i oklejamy taśmą malarską.


stolik_mozaika_9


Malujemy :). Obawiałam się, że podczas przestawiania, obracania stolika płytki pod wpływem drgań będą odpadać, ale nie :).


stolik_mozaika_8


Po wyschnięciu farby ściągamy taśmę i przyklejamy nową w miejscu wyznaczenia. Malujemy drugim kolorem. Ściągamy taśmę i nasz stolik gotowy :).


stolik_mozaika_5


Nie idealny, ale praktyczny. Pasuje do reszty koncepcji i przestał być zielony ;), a to największy jego plus :).


stolik_mozaika_1


stolik_mozaika_2

Jeden komentarz do “Stolik Ikea na balkonie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *