poniedziałek, 15 lipca, 2024
DIYwnętrza

Betonowy zegar

Wbrew tytułowi sprawa dziś będzie nader delikatna. Beton kojarzy się z materiałem niezwykle twardym i trwałym. Nie aż tak. Betonowe fundamenty wymagają wzmocnienia zbrojeniem, a cieniutkie warstwy cementu są bardzo podatne na uszkodzenia.

Z tą świadomością, zrobienie zegara potraktowałam bardziej jako eksperyment. Dzisiaj mogę powiedzieć, że się udało :).Betonowy zegar DIY

MATERIAŁY:

 • cement budowlany ( 1kg/2,50 zł )
 • tarcza ze sklejki i mechanizm zegara – w internecie komplet kosztuje kilkanaście złotych
 • siatka / taśma do łączenia płyt gipsowych
 • unigrunt i lakier bezbarwny
 • czarny lakier w spreju ( matowy )
 • pędzel, nożyczki, szpachelka
 • naczynie do rozmieszania cementu
 • papier ścierny

Jako podkład użyłam tarczy, którą kiedyś zaczęłam ozdabiać i wyszło tak, że zostawiłam temat na kilka miesięcy ;).


Na oszlifowaną z poprzedniego pomysłu tarczę, nakleiłam siatkę, która ma być powiedzmy zbrojeniem. To samoprzylepna taśma, którą stosuje się do łączenia płyt gipsowych lub na pęknięcia ścian pod ostateczną gładź.Rozmieszany cement z wodą nałożyłam szpachelką na tarczę. Coś jak tynkowanie / szpachlowanie ściany. Około 0,5cm – maksymalna grubość, którą mogłam nałożyć, ze względu na długość śruby mechanizmu zegara.Następnego dnia delikatnie przetarłam nierówności papierem ściernym. W tym wypadku delikatnie, to słowo klucz. Każde uderzenie, o wyginaniu tarczy nie wspomnę, zakończy się uszkodzeniem. Jak z jajkiem!!!Żeby wzmocnić tą kruchość, na tarczę nałożyłam unigrunt. Stosuje się go między innymi na ściany, do utwardzenia podłoża, zmniejszenia chłonności, związania luźnych cząstek… Generalnie podczas remontu. Lekko wybłyszcza powierzchnię i niespecjalnie pachnie. Za to działa :).

Potrzeba go naprawdę niewiele. W sklepach najmniejsze pojemności mają 1l./7zł, czyli na kilkadziesiąt zegarów. Może macie gdzieś resztkę po remoncie. Jeśli nie, a planujecie tapetowanie, remont łazienki, malowanie, to na pewno się przyda. Każdy producent ma własną nazwę tej emulsji gruntującej, a każdy budowlaniec nazywa ją „unigrunt” ;).Zagruntowaną tarczę zostawiłam do wyschnięcia. Następnie nałożyłam jedną warstwę lakieru ( ultra mat ). Takiego samego jak do drewna.Na tle surowego zegara, wskazówki błyszczały się jak nowe ;). Pomalowałam je czarnym matowym sprejem. Zamontowałam mechanizm i gotowe :).

Zasadniczo, tak zabezpieczona warstwa cementu powinna być trwała. Co nie znaczy, że teraz można nim rzucać ;).Zawisł w mojej mini pracowni, choć jeszcze nie mam dla niego ostatecznego miejsca. Żeby uniknąć wiercenia powiesiłam na samoprzylepnym haczyku Tesa. Super sprawa. W komplecie jest kilka plastrów do przyklejania i można zmieniać zdanie na ile tylko plastrów wystarczy :).Chyba powinnam go nazwać „zegar budowlańca”. Powstał w większości z materiałów, które łatwiej spotkać na budowie, niż w damskiej szufladzie ;). W każdym razie resztki materiałów budowlanych bardzo się przydały :).

Kasia

Jeden komentarz do “Betonowy zegar

 • Właśnie widziałem w sprzedaży zegar z tarczą wykonaną z betonu i pomyślałem sobie, że z chęcią bym go zakupił. Trafiając na Pani stronę i czytając ten poradnik stwierdziłem, że większym wyzwaniem będzie zrobić go samemu. Mam tylko nadzieję, że odważę się na ten krok, a po drugie liczę na to, że efekt będzie choć w połowie tak udany jak ten wykonany przez Panią.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *