poniedziałek, 15 lipca, 2024
DIYdrugie życie rzeczypomysł na

Legowisko w skrzynce

Wiedzieliście, że dorosły pies śpi 12-14 godzin na dobę ? Najwygodniej oczywiście w pościeli, co nie znaczy, że pupil nie zasługuje na własne łoże ;). Lili swoje dotychczasowe legowisko miała już zmęczone czasem i akurat w moje ręce wpadła skrzynka. Mówiąc „wpadła” wyjątkowo nie mam na myśli znaleziska, tylko nowiutką i pachnącą drewnem skrzynkę, którą dostałam od Joasi. Tej samej, która tworzy piękne rzeczy na Mum&Me,  otwiera mi oczy na nowinki jak „drzwi wróżki” i  zawsze służy konstruktywną krytyką. Tym razem jeszcze zbędną skrzynką :).

Joasi skrzynka była zbędna, a ja od razu widziałam jej szereg zastosowań . Wstępnie miała być stolikiem na balkon, potem jednak szafką w przedpokoju… Ostatecznie – czego nie robi się dla małego członka rodziny :).Zanim jednak skrzynka stała się legowiskiem, przeprowadzałam przez kilka dni próby akceptacji projektu.I przeszło :). Zapewniam, że na siłę psa w tą skrzynkę nie wpychałam. Wręcz przeciwnie. Kiedy zabierałam zaakceptowane już wyrko na warsztat, taki wyrzut sumienia w oczach za mną szedł.

Pies w akcie desperacji ratował się moim łóżkiem, a ja zebrałam niezbędne materiały:


Legowisko ze skrzynki
  • drewniana skrzynka – 60x40cm
  • biała farba akrylowa + barwniki
  • tkanina + wkład/poduszka z Ikea ( 50x60cm – 6zł )
  • stary koc
  • pędzel, papier ścierny, brzeszczot / piła do drewna, pineski


Zaczęłam od usunięcia dwóch frontowych listewek. Została luka, którą uzupełniłam przyciętymi na wymiar listwami.Całość przetarłam papierem ściernym i pomalowałam na biało ( jako podkład ).

Po wyschnięciu, jeszcze raz przetarłam papierem ściernym podniesiony włos i malowałam na ostateczny kolor.Resztka farby została mi po malowaniu półki z szuflady. Dodałam tylko odrobinę żółtego barwnika, żeby złamać ten cukierkowy fiolecik.

Chciałam uzyskać efekt ombre na skrzynce.

Malowałam pędzlem, nieidealnie równo, za to z każdej strony. Najpierw pierwszy poziom ciemnym fioletem. Na kolejny pas rozjaśniłam farbę, białą, pomalowałam i jeszcze raz rozjaśniłam.
Skrzynka gotowa – czas na tapicerkę ;). Wykorzystałam dwustronną zasłonę, która czekała na swój moment w szafie.Na poduszkę/wkład z Ikea, uszyłam poszewkę.
W podwójnie złożony pasek długości obwodu skrzynki ( minus wejście do legowiska ) wszyłam stary koc.Doszyłam do podstawy ( zasłona + koc ).Przypięłam pineskami do skrzynki, włożyłam poduszką i legowisko gotowe :).Dlaczego pineskami, a nie tackerem oraz dlaczego poduszka ?

  1. Tak jak pierzemy swoją pościel, tak raz na czas dobrze by było wyprać pościel psią. Dzięki pineskom mogę ją szybko odpiąć, wyprać i przypiąć na miejsce.
  2. Poduszka, to wygodny pomysł kiedy podróżujemy. Zamiast zabierać całe legowisko, bierzemy samą poduchę. Pies ma swój zapach i czuje się prawie jak w domu. Do tego łatwo utrzymać ją w czystości.


To były plusy, a minusem jest to, że Lili w tym wyrku znika. Taki łóżkowy kameleon ;). Zdarza się, że poszukujemy psa, który odbywa nastą godzinę siesty. Jak dla mnie oznacza to pełną akceptację nowego legowiska :).

A Wasz pupil już ma legowisko, czy jednak pańska pościel ?


5 komentarzy do “Legowisko w skrzynce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *