czwartek, 13 czerwca, 2024
dekoracjeDIYpomysł na

Betonowe doniczki

Dawno nie było o betonie, a przez kilka lat to był mój ulubiony materiał.  Robiłam z niego wszystko co się dało. Donice, świeczniki, jajka duże i małe. Ostatnio nawet realizowałam zamówienie na kilkadziesiąt jaj do dekoracji weselnego stołu. Pewnie bym już nie wracała do worków z cementem, gdyby nie ożywiony aurą rojnik na balkonie. O tym, że lobelia nadal kwitnie w styczniu, już nie wspomnę.Zazieleniony rojnik postanowiłam na własną odpowiedzialność wprowadzić do mieszkania. Brakowało tylko doniczek na cito.


Betonowe doniczki DIY
  • cement budowlany ( worek 25kg – 7-10zł )
  • karton
  • taśma klejąca
  • nożyczki / nóż
  • kostka szlifierska
  • kubeczek po jogurcie lub plastikowa butelka

Najczęściej pytacie jakiej mieszanki używam. Najzwyklejszego cementu budowlanego z wodą !!! Bez piasku, bo ciężko się szlifuje i ma porowatą powierzchnię. O proporcjach pisałam przy instrukcji na betonowe jajka ( tutaj link ). Generalnie im rzadsza mieszanka, tym gładsza powierzchnia doniczki.Z kartonu wycięłam kształt formy na doniczkę.Dokładnie okleiłam szarą taśmą klejącą.Zalałam formę cementem.Na kubeczku zaznaczyłam markerem linię, do której ma się zanurzyć, żeby dno doniczki miało minimum 1cm. Kubeczek wypełniłam wodą jako obciążenie.W kartonowej formie doniczki dużo szybciej tracą wodę. Następnego dnia usunęłam delikatnie taśmę, wyciągnęłam doniczki i zostawiłam na kolejne dwa dni. Wyrównałam kostką szlifierską ścianki i posadziłam roślinki.
Tym razem zupełnie się nie starałam. Formy nie były idealne, a mieszanka z cementu, który leżał już chwilę dość gęsta. Nie usuwałam też pęcherzyków powietrza i wyszły takie kamyczki na rojnik i kalanchoe :).

I znowu, po miesiącach abstynencji nabrałam ochoty na betonowe dekoracje. Tyle, że teraz takie nieidealnie proste.
6 komentarzy do “Betonowe doniczki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *