niedziela, 21 kwietnia, 2024
decoupageDIY

Motylki – Transfer na szkle

Od dłuższego czasu chciałam Wam pokazać, jak przenieść grafikę na szkło. Ozdobić słoiczki, zrobić etykiety na pojemniki z przyprawami, czy spersonalizować szklany prezent. Możliwości wykorzystania tej techniki jest cała masa. Pewnie już nie raz widzieliście transfery na drewnie, tkaninach… Najczęściej czarne. U mnie kolorowe motylki, bo w kolorze też można :).Wbrew pozorom sprawa jest bardzo prosta, a potrzebujecie:

  • wydruk obrazka / napisu na drukarce laserowej
  • taśma klejąca bezbarwna
  • nożyczki
  • miseczka z wodą
  • szklane naczynie do ozdobienia

Transfer na szkło

Punkt pierwszy, to wybranie motywu, którym chcecie ozdobić szkło. Motylki pobrałam ze strony Pixabay.com. Znajdziecie tam całą masę zdjęć i grafik, które możecie wykorzystywać legalnie za darmo.  Na koniec dodaję linki bezpośrednie do wybranych przeze mnie motylków. Pobrane grafiki zapisałam na dysku i przygotowałam do druku na kartkach A4. Możecie zrobić to w dowolnym programie graficznym lub jak ja w Microsoft Word.Drukarki nie posiadam ( nie licząc atramentówki w piwnicy ), za to mam w okolicy punkt xero gdzie za 1,80 zł przemiły pan wydrukował moje motylki i inne robactwo, na najzwyklejszym papierze :).Do ozdobienia przygotowałam szklankę po wypalonej świecy i słoiki. Kiedyś już pisałam jak oczyścić słoiki / puszki / butelki z kleju po etykietach. Tym razem zamiast rozpuszczalnika testowałam zmywacz Tesa. Mile mnie zaskoczył. Wystarczy spryskać powierzchnię i zetrzeć ściereczką. Przy bardziej opornym kleju czynność powtórzyć i po kleju :). Na pewno o niebo lepiej pachnie niż rozpuszczalnik.Na wycięty obrazek przyklejamy taśmę klejącą bezbarwną.Druk laserowy w przeciwieństwie do atramentowego, jest wprasowany w papier poprzez wysoką temperaturę. W zasadzie powinien być suchy po wydrukowaniu ale sprawdziłam i najlepiej przenosi się nadruk „świeży” na taśmę. Następnego dnia robiłam transfer z czarnych robaczków i nie wyszedł tak idealnie.

Dociskamy łyżeczką wydruk do taśmy.Oklejonego motylka wrzucamy do miseczki z ciepłą wodą.Zwiną się w rulonik i ok, ale nie może być ich zbyt wiele, ponieważ się posklejają.Na pewno jest minimalny czas, powiedzmy 5 minut moczenia, a czy jest maksymalny ? Nie wiem. Robiłam sobie przerwy w pracy i te, które moczyły się dłużej wyszły identycznie.

Generalnie moczymy do momentu, aż papier zacznie odchodzić.To co nie zejdzie za pierwszym pociągnięciem, ścieramy/rolujemy palcem. Możecie wypłukać taśmę i dalej ścierać.Aż do starcia wszystkich resztek papieru.Mokry przyklejamy do oczyszczonego szkła. Dokładnie tak, jak na mokro przykleja się okleinę.Ja jeszcze przycięłam motylka po obrysie, bo nadmiar taśmy mnie nie przekonywał.
W całej okazałości szklanki pod tea lights prezentują się tak :).
To tak na dobry początek, bo motylkami i całym wydrukowanym robactwem ozdobiłam jeszcze sporo szkła, o czym w kolejnych instrukcjach. Przyznacie, że wcale nie trudne :).

Jeszcze obiecane linki bezpośrednie do kolorowych motylków.


Motylek 1


Motylek 2


Motylek 3


Motylek 4A Wy jak wykorzystacie transfer na szkle ?

Pochwalcie się koniecznie swoimi pomysłami w komentarzu.

Miłej zabawy z motylkami :).

Kasia

 

Jeden komentarz do “Motylki – Transfer na szkle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *