Stare zawiasy jak nowe

Dzisiaj będzie mowa o zawiasach, solidnie pokrytych warstwami farb i o tym, jak chyba pierwszy raz coś zrobiło się prawie samo :).

W ramach remontu przedpokoju na mojej drodze stanęła szafa. Typowa garderoba z lat 70tych, będąca kiedyś stałym elementem mieszkania w bloku. Mogłam, a w zasadzie nie mogłam wymienić na nową, więc stanęło na przeszlifowaniu i pomalowaniu, czyli niskobudżetowy banał ;). I tylko tych 15 sztuk posmarowanych zawiasów zepsuje cały efekt. Albo je wymienię na nowe, albo… no właśnie co zrobię ? Przeszukałam porady w internecie:

Jak usunąć farbę z zawiasów ?

I oczywiście padały przeróżne odpowiedzi, które zdemobilizowałby każdego, w tym opalarka. Wizja siedzenia z opalarką nad piętnastoma zawiasami, to jakby za wiele. Nadal nie umiem sobie wyobrazić jak tego dokonać, bez spalenia podłogi, palców i nerwów ;).

W każdym razie moje, 40 letnie zawiasy dzisiaj wyglądają tak,a wystarczyło:

  • emaliowany garnek
  • woda
  • nóż
  • rozpuszczalnik + szmatka

I zero pracy :).


Nie, że jakieś czary tylko logika. Skoro większość porad opierała się na opalarce, a ja i tak biorę pod uwagę kupno nowych, to może poddać je wysokiej temperaturze bez narażania życia ;) ? Pewnie, że tak zrobiłam, tylko wersji damskiej :). Do emaliowanego garnka wrzuciłam kilka sztuk, postawiłam na kuchence i gdy tylko woda zaczęła wrzeć pojawiły się pierwsze paproszki.A dalej, to już miód na moje oczy :).W sumie gotowałam zawiasy kilka minut. Dałam im jeszcze chwilkę poleżeć w gorącej wodzie. Niech mają swoje zawiasowe jacuzzi ;). Metal nie zdążył się bardzo nagrzać, ale dla pewności ( żeby się nie poparzyć ) wyciągałam je po kolei łyżką i delikatnie usuwałam resztki farby nożykiem. Bardzo łatwo schodziło i to całymi warstwami :).
Tyle farby zostało w garnku po pierwszej partii zawiasów.Dla porównania, po prawej zawiasy przed pierwszym gotowaniem, a po lewej tuż po.Zachęcona efektem, wrzuciłam je jeszcze raz do czystej wody. Zagotowałam jak poprzednio, kilka minut na ogniu i były prawie idealne. Na koniec osuszone przetarłam ściereczką namoczoną w rozpuszczalniku, żeby usunąć rdzę, mini plamki i mamy to :).Pewnie nie odkryłam Ameryki. Może nawet wielu z Was gotuje zawiasy ;), ale tego sposobu w internecie nie znalazłam, więc dzielę się nowym odkryciem i oczywiście radością, że opalarka mnie minęła :).

Może macie inne sposoby ? Dajcie znać w komentarzu, żeby ułatwić pracę innym.

Póki co, ten uważam za cud :).