poniedziałek, 15 lipca, 2024
balkonszyjemywnętrza

Wygodne siedzisko

Balkonu ciąg dalszy. Tym razem skrzynia w roli głównej. Będzie pełnić funkcję schowka, a w szczególności przytulnego siedziska. Skrzynia jest ze mną od kilku lat. Kupiona w serwisie aukcyjnym. W zeszłym roku wylądowała na balkonie i spisuje się nieźle, ale czas ją odświeżyć.

Potrzebujesz:

  • skrzynia drewniana
  • farby do drewna
  • papier ścierny /szlifierka
  • pędzel /wałek do malowania

 

  • koc
  • tkanina na obicie
  • igła, nici
  • kreda krawiecka, szpilki

Skrzynia fajnie wpisywała się w koncepcję balkonu, do tego idealnie pasowała szerokością.


skrzynia_2


Zaczynamy od przeszlifowania.


skrzynia_19


Odpylamy i możemy malować :). Jeśli macie niezadaszony balkon lub mebel ma stać na tarasie, trzeba ją zabezpieczyć specjalnymi środkami chroniącymi drewno na zewnątrz. Wybór jest ogromny i nakłada się je dokładnie tak jak farbę. Osobiście malowałam zwykłą farbą akrylową z racji, że skrzynia stoi w osłoniętym miejscu mojej loggii.


skrzynia_18


Wnętrze skrzyni pomalowałam srebrnym sprejem.


skrzynia_1


Pędzlem malujemy szczeliny między deskami, całą resztę wałeczkiem.


skrzynia_17


Dwie, trzy warstwy farby i skrzynia jak nowa :).


skrzynia_16


Byłoby idealnie gdyby nie dwa argumenty. Po pierwsze na dłuższą metę siedziało się niezbyt wygodnie. Argument drugi, to koty sąsiadów zachwycone skrzynią, co dzień przychodziły, zostawiając brudne ślady łapek.

No to szyjemy coś wygodnego i w ciemnym kolorze ;). Stary koc zalegał w szafie, aż tu nagle znalazł swoje zastosowanie :).


skrzynia_15


Wycinamy z koca prostokąty dopasowane do naszej skrzyni. U mnie sześć warstw.


skrzynia_14


Układamy równo i w kilku miejscach zszywamy w całość, żeby się nie przesuwały i tworzyły całość.  Tylko je łapiemy nitką, bez ściskania.


skrzynia_13


W ten sam sposób docinamy materiał na obicie. Poniższe zdjęcie może nieco wprowadzić w błąd, więc tłumaczę. Zamiast kuponu materiału miałam „komin”. Z niego wycięłam obicie, stąd brak szwów po bokach.

Do tego materiał był elastyczny, troszkę trudniej będzie, ale się da :). Spinamy miejsca zszycia, zostawiając miejsce na przewrócenie na prawą stronę i włożenie warstw koca do środka.


skrzynia_12


W przypadku tkaniny elastycznej, rozciągliwej, należy zszywać ściegiem elastycznym lub wąskim zygzakiem. Jeśli nie masz doświadczenia, nie porywaj się na rozciągliwe tkaniny. Na to przyjdzie czas, a teraz zacznij od sztywnego materiału.


skrzynia_11


skrzynia_9


Przewracamy na prawą stronę i wsuwamy nasze koce.


skrzynia_8


Zanim zszyjemy pokrowiec w całość, należy ułożyć koce tak, żeby idealnie się dopasowały, a żadna warstwa nie zwijała się. Teraz jasne jest po co zszywaliśmy je w całość. Trudno byłoby włożyć 6 warstw nie złączonych w całość. Zszywamy ręcznie :).


skrzynia_7


Siedzisko prawie gotowe. Zostaje podzielenie go pod pikowanie tak, żeby z czasem wszystko było na miejscu. Kredą krawiecką zaznaczamy punkty pikowania.


skrzynia_5


W miejscach zaznaczonych pikujemy i tym razem ściskamy ;). Teraz będzie można użytkować, prać … praktyczne będzie :).


skrzynia_21


Jest dobrze, ale czegoś tu jeszcze brakuje. Zabieram się za szycie poduch :).


skrzynia_3


skrzynia_4

2 komentarze do “Wygodne siedzisko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *