sobota, 20 kwietnia, 2024
meblemetamorfozawnętrza

Szafka marynarza

Gdyby nakład pracy i czasu w odnawianie mebla szedł w parze z imponującym efektem końcowym, to ta szafka powinna dzisiaj wyglądać jak dzieło sztuki ;). Wygląda za to jak wyciągnięty z morza mebel. Mogłabym napisać jak to od początku widziałam ją w stylu shabby chic, a prawdę mówiąc ten chic, to była ostatnia deska ratunku ;).  Absolutnie żaden mebel nie upił mi tyle krwi. Ostatecznie cieszę się z efektu końcowego, z naciskiem na słowo „końcowy” :).Ale po kolei. Biedna, urocza szafka łazienkowa stała i czekała obok śmietnika… na naiwną ;). Owszem zmęczona latami użytkowania. Jednocześnie zabezpieczona tyloma warstwami farb ftalowych i wiekowym tłuszczem, że gdyby ją wrzucić do pieca, to w całym Krakowie podniósłby się alarm smogowy.

W każdym razie złapała mnie za serce. Co to dla mnie taka mini szafeczka.Usuwanie starych powłok

Nie miała widocznych ubytków. Mogłam ją delikatnie zmatowić, pomalować i gotowe. Ale nie, ja podeszłam do niej ambitnie i zaczęłam od opalania boków. Po kilku godzinach, dojściu do fabrycznych szpachli, niewiarygodnym smrodzie i masie zadziorów na drewnie ustaliłam, że na piękną, drewnianą szafkę nie ma szans. Za to pomalowana na biało z granatowymi, równiutkimi paskami byłaby śliczna.Trzeba tylko jakoś oczyścić wnętrze z lakieru. Nawet rękę ze szpachelką ciężko było tam wcisnąć.  Zdemolowałam więc szafeczkę, rozbijając na elementy i teraz na pewno pójdzie z górki :).Niekoniecznie i przeszłam do mocnej artylerii – środek do usuwania starych powłok firmy V33. Absolutnie przy kontakcie z tym środkiem należy używać rękawiczek. Nakłada się go pędzlem i po kilku minutach stara farba zwija się. Jest świetny i działa ekspresowo ale usuwa tylko jedną warstwę farby.

Pewnie producent padnie po przeczytaniu tego ale połączenie środka do usuwania i opalarki, sprawdziło się najlepiej. Nałożona warstwa żelu „poruszyła” powłoki, a opalarce było łatwiej. Niezmiennie śmierdziało tak, że w nosie miałam całą historię szafki. Jedynie chemiczny zapach środka sprowadzał do czasów obecnych.A zawieszki szafki ugotowałam :). Przy okazji remontu przedpokoju pokazałam prosty sposób jak oczyścić zawiasy z warstw farby. Tutaj instrukcja. Tak samo wrzuciłam do garnka zawieszki i bez problemu farba odeszła w niepamięć.

Gdyby tak dało się wrzucić do garnka deski i czekać, aż farba zejdzie :).Wielkie dziury i ubytki uzupełniłam szpachlą do drewna. Twardnieje po kilku godzinach i można szlifować. Kolejny moment nadziei, że teraz to już pryszcz :).Malowanie szafki

Każdy element pomalowałam białą farbą kredową do renowacji. Raz jako podkład i dwa, żeby zobaczyć gdzie jeszcze wymaga szpachli. Malowałam pędzlem, wzdłuż rysunku drewna. Farba kredowa idealnie nadaje się do takich trudnych przypadków. Uzupełnia niedoskonałości.

Po wyschnięciu i przeszlifowaniu pozostaje tylko skleić ją w całość. Tylko zajęło mi kilka godzin ;). Wypatrzone deski wcale nie chciały się połączyć. Nawet historia mebla w nosie nie podpowiadała jak ktoś to mógł złożyć ;). Ostatecznie najlepszym rozwiązaniem było sklejenie obudowy, w rynienki wpuściłam klej i wbijałam od tyłu poszczególne półki.Narożniki, które pierwotnie oceniłam jako fajne, pewnie metalowe kątowniczki były z dykty. Ze starej płyty wycięłam i przybiłam na miejsce.Sklejoną szafkę jeszcze raz pomalowałam farbą kredową. Wygląda pięknie i równo ? Tylko na zdjęciach.
I w końcu paski. Sama przyjemność :). Przygotowałam taśmę malarską, zmierzyłam szafkę i w tym momencie okazało się, że szafka jest sinusoidą. Tego nie widać gołym okiem ale idealnie równe paski uwidoczniłyby te różnice 0.5-1cm wysokości. Ręcznie malowałam każdy pasek.
Przecieranie

Po wyschnięciu przetarłam tak, żeby idealne linie pasów były zatarte.Szczeliny przecierałam papierem nawiniętym na patyk. Tym samym patykiem oczyszczałam rowki ze starej farby.Jeśli w przypadku adopcji takiego grata możemy mówić o rozsądku, to wymiana drzwiczek i pleców na nowe, jest jedynym przykładem. Docięte na wymiar w markecie budowlanym kupiłam za 5zł.
Teraz powód dla którego ta szafka nie wróciła na śmietnik. Prace trwały długo, za długo ale w miedzy czasie zamówiłam uchwyty meblowe. Więcej, bo nie mogłam się zdecydować ;). Śliczne, ręcznie wykonywane gałki ze sklepu Re Gałka. Stanęło na kotwicach białej i czerwonej, a ceramiczne przy okazji wykorzystam :).Oczyszczone z farby zawieszki przykręciłam, dowiązałam sznur i ufff.Szufladkę pomalowałam, przykleiłam tapetę na dno, pomalowałam satynowym lakierem do drewna, który podkreślił marynarski granat i mamy to :). Uwierzcie, że te ostatnie momenty, to była w końcu radość i przyjemność odnawiania.W tym momencie śmiało mogę złożyć pędzle.Powiem tak, jestem zachwycona, że mimo iż niejednokrotnie miałyśmy się rozstać, ten związek przetrwał ;). W tym samym czasie zdążyłabym zrobić kilka mebli od podstaw. Gałki kotwice i głęboki granat trzymały moja cierpliwość na wodzy.

Do metamorfozy szafki użyłam:

 • opalarka, szlifierka, zmywacz do farb i szpachelka
 • farby kredowe do renowacji granat i biała
 • papier ścierny
 • szpachla do drewna
 • resztki tapety
 • lakier satynowy
 • uchwyty meblowe – kotwica czerwona i biała
 • pędzle, wałki
 • młotek, śrubokręt, klej do tapet, klej do drewna
 • sznurek
 • wszelkie pokłady cierpliwości :)


Czy warto odnawiać graty ? Jasne, że tak. Trzeba tylko rozumieć, że mebel jest na śmietniku z jakiegoś powodu. Że nie da się go odnowić zakupem farby czy samymi intencjami. W tą szafkę włożyłam tyle godzin pracy i materiałów, że gdybym chciała ją sprzedać, moja praca byłaby nic nie warta. Moim zdaniem jest warta tyle, żeby zostać ze mną na dłużej, bo żadna mi tyle krwi nie upiła ;).

Kasia

Jeden komentarz do “Szafka marynarza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *