sobota, 25 maja, 2024
Boże NarodzeniedekoracjeDIY

Dekoracja w stylu folk

Z całą pewnością kojarzycie tradycyjne dekoracje ludowe wieszane u sufitu. Ale czy wiedzieliście, że tak zwane pająki nie były wyłącznie elementem dekoracyjnym izby łowickiej? We wszystkich regionach Polski, przygotowywano je na Boże Narodzenie i każdego roku nowe. Zwykle z materiałów ogólnodostępnych – grochu, fasoli, czy słomy. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku zaczęły nabierać kolorów. Pojawiła się bibuła, włóczka, skrawki materiałów. Pająki były coraz piękniejsze, tętniące feerią barw. Stanowiły symbol urodzaju i szczęścia w nowym roku.

Dzisiaj te kolorowe kierce są inspiracją dla projektantów, designerów i blogerek DIY :). Co ni mniej, ni więcej oznacza, że i ja zrobiłam własną wersję „urodzaju”. U sufitu mojej izby wisi lampa ale ściana jest do dyspozycji. Przynajmniej na czas świąt.Ostatnio pokazywałam jak zrobić bombki z bibuły. Możecie je powisieć na choince, gałązkach igliwia, w oknie lub na gałęzi. W połączeniu z gotowymi pomponami przyniesie dużo szczęścia w nowym roku, a już na pewno będzie cieszyć oczy :). Czy ja już mówiłam, że to dziecinie prosta dekoracja do wykonania?

Dekoracja na ścianę DIY

MATERIAŁY:

  • kolorowa bibuła karbowana
  • pompony
  • gałąź
  • sznurek i nici
  • nożyczki, igła

Według instrukcji zrobiłam bombki z kolorowej bibuły. Gałąź upolowana podczas spaceru z psem, a małe pompony możecie kupić w Biedronce, Pepco lub zrobić samodzielnie.
Gałąź pomalowałam na biało farba akrylową

Dowiązałam sznurek i powiesiłam. Łatwiej jest wieszać pompony na zawieszonej gałęzi. Nitki się nie poplączą i mamy pogląd na całość dekoracji.

Pompony ułożyłam w trzech rzędach kolorami.

Do gałęzi dowiązałam trzy długie nitki ( z zapasem ), a na koniec nawlekłam igłę.

Przeciągałam nitkę przez każdą bombkę i pompony. Na koniec supełek i gotowe :).Pozostaje zawiesić dekorację na ścianie. Będzie wisieć tylko na czas świąt. W końcu co roku trzeba robić nową, bo zeszłoroczne szczęście się nie liczy ;).

Na czym zawiesić dekorację?

Zamiast wiercić dziury, użyłam przeźroczystego haczyka tesa® do szyb. Zwykle przyklejam haczyki zgodnie z ich przeznaczeniem ale w wypadku tej dekoracji, która jest bardzo lekka, bez problemu będzie trzymał się ściany i prawie go nie widać. Swoją drogą te haczyki zostały mi z zeszłorocznych dekoracji okna. Plasterków klejących było więcej, więc i w tym roku się przydadzą.

Przykleiłam najpierw plasterek do ściany, docisnęłam, kolejno haczyk i gotowe. Kiedy chcemy usunąć haczyk, wystarczy pociągnąć za wystający „języczek” plasterka i haczyk można ponownie wykorzystać.
Na bazie tych bombek z bibuły możecie stworzyć piękne dekoracje świąteczne. Łańcuchy z dodatkiem słomy, kolorowe girlandy, co tylko Wam podpowie wyobraźnia. A szczęście i urodzaj? Dziadowie wieszali pająki. Myślę, że jest tam, gdzie miłość, pasja i piękno znajduje swe miejsce. Czego Wam życzę.

Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *