sobota, 25 maja, 2024
dekoracjeWielkanocwnętrza

Wielkanocna makrama

Sianie rzeżuchy jest w naszym domu nierozerwalnym elementem przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Kiedyś z babcią, tradycyjnie, na obróconej do góry dnem miseczce, obłożonej watą. Sama, co roku wymyślam alternatywne pomysły na rzeżuchę. Tym razem w skorupkach, w połączeniu z bawełnianym sznurkiem i kilkoma węzełkami :).Rzeżucha w skorupkach na makramie

MATERIAŁY:

To był jedynie słuszny pomysł na świąteczną dekorację w tym roku. Farbę metaliczną przywiozłam z Igrzysk DIY, a sznurek dostałam od Marty Marhericraft, która co jakiś czas raczy mnie swoimi przydasiami :). Małe kółeczka kiedyś kupiłam w sklepie pasmanteryjnym i także wpisały się w projekt.Skorupki pomalowałam żeby zamaskować pieczątki na jajkach. Przy okazji zyskały metaliczny połysk.

Odcięłam 4 kawałki sznurka po około 40-50cm, w tym jeden dłuższy i przełożyłam przez kółko.Na pewno robienie koszyczków na skorupki ( równe wiązanie supełków ) ułatwi klips przypięty do blatu stołu lub zawieszenie kółka na jakimś haczyku.

Najdłuższym sznurkiem owinęłam pozostałe i przeciągnęłam przez środek.Sznurki wiązałam tradycyjnymi supłami w parach. Łącznie 5 supełków na każdej parze.Kolejne pary sznurków połączyłam supełkami o około 2cm niżej.Wszystkie sznurki złączyłam, owijając najdłuższym sznurkiem i koszyczki / mini kwietniki, gotowe :)

Do kompletu zrobiłam jeszcze 10 chwostów. Jak zrobić chwosty pisałam tutaj. Trzy z nich zanurzyłam w tej samej farbie, którą malowałam skorupki.W tym czasie rzeżucha już moczyła się w wodzie, co przyspiesza jej kiełkowanie. Skorupki wyłożyłam wacikami, zwilżyłam i łyżeczką ułożyłam nasionka.Pozostało zawiesić wszystko na gałęzi, by po kilku dniach…

Cieszyć oko zieloną makramą :)Z pewną nieśmiałością nazwałam tę dekorację makramą, bo zawsze mam z tyłu głowy prace Marty, która tworzy prawdziwe dzieła sztuki ( tutaj ). Z drugiej zaś strony, makrama to technika wiązania sznurków. Tu są sznurki, supełki, rzeżucha nawet jest :).

A jakie Wy macie pomysły na rzeżuchę w tym roku ?

Kasia

 

 

3 komentarze do “Wielkanocna makrama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *