sobota, 20 kwietnia, 2024
decoupageDIYpomysł na

Koronkowy zegar

Podobno szczęśliwi czasu nie mierzą, a ja tam lubię zegary. Lubię też serwetki z motywem czarnej koronki, którymi ozdobiłam już chyba wszystko. Dzisiaj padło na zegar ze sklejki. I wyjątkowo go nie wyrzynałam, tylko kupiłam w internecie gotowy.W skład gotowca wchodziła tarcza 29cm, mechanizm i cyferki, za całe 9,99zł. Potrzebowałam jeszcze:

  • serwetki
  • klej do drewna lub uniwersalny
  • biała farba akrylowa
  • czarna i złota farba w sprayu
  • bezbarwny lakier satynowy
  • klej „kropelka”
  • pędzelek, gąbka kuchenna, nożyczki, kostka ścierna ( papier ścierny)


Zawsze bielę sklejkę farbą akrylową przed malowaniem ostatecznym, a w tym wypadku przed przyklejeniem serwetki. To coś jak gruntowanie ściany. Używam do tego wilgotnej gąbki kuchennej namoczonej w farbie, którą nacieram sklejkę. Po przeschnięciu przecieram drobnym papierem i jeszcze raz wcieram białą farbę.

Zegar decoupage

Wybieloną tarczę posmarowałam lekko rozcieńczonym klejem uniwersalnym. Lekko, oznacza powiedzmy kilka kropli wody. Przy małych fragmentach serwetek i na nierównych powierzchniach sprawdza się bardziej rozwodniony klej. W tym wypadku przykładamy całą serwetkę na raz i nie może rozmoknąć, bo powstaną fałdy.Z serwetki oddzieliłam wierzchnią warstwę i przykleiłam do tarczy. Jeśli serwetka ma bardzo widoczne zagięcia, wyprasujcie ją letnim żelazkiem przed przyklejeniem.Cyferki i czerwoną wskazówkę pomalowałam kilkoma cienkimi warstwami czarnej i złotej farby w sprayu.

Mała dygresja na temat sprayów. Testowałam ich sporo i jeśli traficie na Fan Spray DEKO-K, to złoty i miedziany wymiatają. Szybko schną, ładnie kryją i są trwałe. Nie są też drogie ( kilkanaście złotych ).Po wyschnięciu serwetki przycięłam nożyczkami nadmiar, przetarłam kostką ścierną nierówności i…

Ten etap możecie pominąć. To dla tych, którzy lubią jak jest dopieszczone z każdej strony ;). Pomalowałam tył, a przy okazji rant tarczy czarnym sprayem.
A od frontu, pomalowałam tarczę trzema warstwami bezbarwnej farby akrylowej ( po drugiej przetarłam papierem ściernym ). Przykleiłam cyferki klejem montażowym, bo taki akurat miałam ;) – „kropelka” w zupełności wystarczy. Przykręciłam mechanizm, wskazówki i czasomierz gotowy :).
Ten motyw na serwetce jest moim ulubionym. Do tej pory ozdobił chustecznik, uchwyty meblowe, zakładki i jeszcze trochę tych serwetek mam ;).uchwyty meblowe


zakładki z patyczków

Skoro przy zakładka jesteśmy, to przypominam o konkursie na Facebook – Zakładka Hand Made.  Pochwalcie się swoimi zakładkami, oddajcie głos na swoich faworytów i dajcie sobie szanse na wygraną.

Powodzenia !!!


12 komentarzy do “Koronkowy zegar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *