środa, 12 czerwca, 2024
balkondekoracje

Sznurkowy kwietnik

Nie znam się, więc się wypowiem ;). To najlepsze podsumowanie tego, co dzisiaj Wam pokażę. Z pełną świadomością nie zatytułowałam jako makrama. Bo co ja wiem o makramie. Natomiast kwietnik był mi potrzebny i powstał. Nawet kilka. Pokazywałam je na Facebook jednocześnie zapowiadając, że instrukcji nie będzie.

Tylko krowa nie zmienia zdania ;). Zrobiłam, działają… Może nie dzieła sztuki, niemniej pełnią swoją funkcję i chętnie podzielę się z Wami swoimi spostrzeżeniami oraz prostą instrukcją, na sznurkowy kwietnik.Presja jest spora, bo moją koleżanką jest Marta, autorka bloga Marheri Crafts, która ze sznurków potrafi robić cuda. Jeśli porównacie moje kwietniki z jej dziełami, to słabo wypadnę, więc tego absolutnie nie róbcie :p. Albo zajrzyjcie do Marty wtedy, kiedy pierwsze węzły będziecie mieć za sobą i by podnieść sobie poprzeczkę  w pasji, którą w Was zaszczepiłam ;).

Z mojego punktu widzenia makrama, to prosta technika wiązania sznurków. Absolutnie dla każdego, kto tylko wykazuje chęci. Gorzej z tą plątaniną sznurków ale na pewno dacie radę :).


Kwietnik ze sznurka

Materiały:

  • sznurek
  • kółko
  • nożyczki

Sznurek pocięłam na 6 kawałków jednej długości ( 6 sznurków po 3,40 m – kwietnik ma 1,30 m )Złożone na pół, przewlekłam przez kółko, które będzie uchwytem.Najwygodniej jest zawiesić sznurki przed wiązaniem supłów.6 sznurków złożonych na pół daje nam 12 sznurków, które podzieliłam na 3 części. Teraz przechodzimy do węzłów płaskich. Proste i ładne, choć można się pogubić na początku.

Mamy dwa sznurki środkowe ( rdzeń ), wokół których zewnętrznymi sznurkami robimy węzeł. Zaznaczone na zdjęciu różowe, to rdzeń, czyli stałe sznurki. Niebieski i pomarańczowy będą je obwiązywały.

Zaciskamy i analogicznie wiążemy na kolejnych dwóch grupach sznurków.

Proste prawda ? Pewnie trzeba chwilkę się poplątać ale potem idzie z górki :).

Kolejny etap to przymiarka pod wysokość doniczki.I łączymy kolejne, w dwie pary sznurków. Zawiązujemy jak powyżej i prawie mamy to :).Na koniec supeł ze wszystkich sznurków i jest makramowy kwietnik :).Ale mi wielka trudność ;). Jeśli tylko uda Wam się ogarnąć ten węzeł płaski, to możecie szaleć.  A jeżeli jest za trudny, to zawiążcie zwykłe supełki na poszczególnych parach sznurków i też będzie git :).
No dobrze spłyciłam dzieła makramowe, to teraz sztuka i inspiracja. Brałam udział w warsztatach Marty, na których plotłam swoje arcy… dziełko wyplotłam ;). Żałosne takie, że szkoda było pokazywać i sznurki szybciutko przerobiłam na kwietniki :).Pewnie dlatego, że moja pragmatyczna natura uważa sznurki za materiał do wiązania, na pewno nie do dzieł ;).  Za to dowiedziałam się wiele i poznałam supły których nie znałam. A co najważniejsze latałam z aparatem jak głupia i wszystko mnie zachwycało.

Moim zdaniem makrama jest dla każdego. Możecie wiązać te supełki i tworzyć cuda. Możecie też sklecić swój kwietnik z kilku nieporadnych węzłów i też będzie fajnie. U mnie te nieporadne wyglądają tak :).

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do wiązania sznurków oraz że Marta nie powiesi mnie na sznurku za profanację makramy :).

Kasia

 

Jeden komentarz do “Sznurkowy kwietnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *